پیشنهادات یک شهروند معمولی

سفرمون رو از همون ابتداش با درگیری شروع کردیم. اولی اینکه توی فرودگاه یکی چمدونش رو جا گذاشته بود و در نتیجه کلی پلیس در اطراف چمدون بودن. بعد هم که چیزی داخل چمدون نبود. درگیری بعدی برای فرودگاه فرانکفورت بود. طبق معمول دوستم با مامورایی که بازرسی بدنی می‌کنن، دعوا کرد. بهشون گفت که نفس این مدل بازرسی یه حرکت بی‌فایده و احمقانه‌س. در نتیجه اونا هم خواستن که حالش رو بگیرن. همون وقت گشتن چن تا پلیس هم آومدن. یه فضای بدی شده بود. همه دور ما جمع شده بودن.  از اینکه نمی‌دونستم باید چه برخوردی با این قضیه داشته باشم، احساس اسنیصال می‌کردم. این اولین بار نبود که دوستم با نگهبان و پلیس دعوا می‌کرد. به هیچ عنوان هم از حرفش کوتاه نمیاد و میگه اگه جلوی این کارشون گرفته نشه، اینا باز هم می‌خوان بیشتر تو رو کنترل کنن. البته که من باهاش موافقم، اما از طرفی واقعن این ماجرا تبدیل به یه چیز فرساینده شده و من از هر گیت کنترلی که رد میشیم، استرس دارم که الان بازم دعوا میشه. بعد هم برای دلداری دادن به من میگه که اون خیلی آدم مطیعیه و از دوستش مثال میاره که خیلی کارای بدتری می‌کنه و من باید خوشحال باشم که اون شبیه دوستش نیست. این دوستش یه آدم خیلی ساکتیه که در نگاه اول اصلن فکر نمی‌کنی که از این حرکات بکنه. ولی خوب مثلن یه بار که از اسپانیا برای فرانسه پرواز داشته، سر بازرسی بدنی با مامورا دعوا می‌کنه. مامورا ازش می‌خوان که کمربندش رو در بیاره و اونم میگه که در نمیاره و اونا هم می‌گن خوب حق نداری که از گیت بگذری و دوستش هم میگه که خوب نمی‌گذره و به جای هواپیما با قطار برمی‌گرده.

واقعیتش من حوصله درگیری با پلیس رو ندارم. خیلی‌های دیگه هم مثل منن و با وجود اینکه دوست ندارن روزی بیشتر از ۱۰ بار بگردنشون، اما باز هم اعتراضی نمی‌کنن و این اصلن خوب نیست. آخه معنی نداره که این همه بگردنت. کسی که در کار حملات تروریستیه، خیلی حرفه‌ای تر از این بازرسی‌ها عمل می‌کنه. حکومت فقط می‌خواد بگه که داره همه‌ چیز رو کنترل می‌کنه و می‌خواد به مردم این باور رو بده که داره ازشون محافظت می‌کنه. مگه چقدر در کل تروریست وجود داره که اینا می‌خوان همه رو اسکن کنن؟ در هر صورت این گشتنا بی‌فایده‌ترین کاریه که می‌کنن.

الان سوال اینجاست که برای مقابله با تروریسم چیکار باید کرد؟ اول اینکه با بازرسی بدنی و گشتن کیف مردم، نمیشه با این مسئله مقابله کرد. حالا باید سوال دیگه‌ای رو هم مطرح کنم و اونم اینه که هدف از ترور چیه؟ مطمئنن ترس اولین جوابیه که میشه به این سوال داد. یکی از اولین کارهایی که میشه کرد اینه که جلوی بازتاب خبرهای مربوط به حملات تروریستی رو بگیرن. اونقدر مدیا در کار باز نشر این اخباره که تونسته همه رو به اندازه کافی بترسونه. کار بجایی رسیده که خصوصی‌ترین ابعاد زندگی یه تروریست رو چاپ می‌کنن. یادمه یه چیزی خوندم مبنی بر اینکه علی سنبلی پورن نگاه می‌کرده. خوب واقعن آیا این ارزش خبری داره؟ مگه بقیه نگاه نمی‌کنن؟ یا اینکه فلان قاتل عضو صفحه فلان بوده و از فروشگاه ایکس خرید می‌کرده و هزار جور خبرایی که ندونستنش هم مشکلی درست نمی‌کنه. مانوری که روی این اتفاقات داده میشه، خودش به این جریان کمک می‌کنه. شهروندان هم در نتیجه ترسی که دارن، نسبت به کنترل پلیس واکنشی نشون نمی‌دن. مسئله دیگه اینکه میشه یه سری نفوذی در بین تروریستا داشت که بشه از این طریق در جریان تاریخ حملات قرار گرفت. راه دیگه اینکه باید جلوی ترافیک سلاح گرفته بشه ولی خوب خود ترافیک سلاح کار سودآوریه و مطمئنن منافع شخصی یه عده مانع از این میشه که جلوی این عمل رو بگیرن. و یه چیز مهمتر اینکه کسی که تروریست میشه، چیزی برای از دست دادن نداره و یه جورایی آینده‌ای رو برای خودش متصور نیست و با این کار مشهور میشه و برای اولین بار بقیه رو متوجه خودش می‌کنه. نمونه‌ش وضعیت برادران کواشی و امثال اونا که توی فرانسه یه سری حملات رو ترتیب دادن. یه مستندی درباره داستان زندگی برادران کواشی دیدم که واقعن غم‌انگیز بود و جریان رادیکالیزه شدنشون رو نشون می‌داد. یه جایی از فیلم یکی از همسایه‌های این خانواده می‌گفت که مادرشون از بس مجبور شده بود که از بقیه قرض کنه که دیگه با کسی حرف نمی‌زد چون می‌ترسید که ازش بخوان قرضش رو پرداخت کنه. بهبود شرایط زندگی این آدم‌ها، چیزیه که کسی به فکرشم نیست. تنها چیزی که بهش فکر نمیشه یه برنامه دراز مدت برای بهبود اوضاع این اقشاره که رسمن طرد شدن.

 

Publicités

Répondre

Entrez vos coordonnées ci-dessous ou cliquez sur une icône pour vous connecter:

Logo WordPress.com

Vous commentez à l'aide de votre compte WordPress.com. Déconnexion /  Changer )

Photo Google

Vous commentez à l'aide de votre compte Google. Déconnexion /  Changer )

Image Twitter

Vous commentez à l'aide de votre compte Twitter. Déconnexion /  Changer )

Photo Facebook

Vous commentez à l'aide de votre compte Facebook. Déconnexion /  Changer )

Connexion à %s